
Samotná cesta lodí přináší zajímavé a krásné pohledy na panorama Vyšehradu, který je najednou je více plastický a majestátný.
Zde je fotoalbum Picasa – Praha - Malá strana – Klementinum
- Plavba na Císařskou louky z Výtoně
Beroun je malebné město sice z kraje přetnuté hlučící dálnicí, ale usazené v krásném kraji, kde Berounka vytváří malebné údolí u Tetína a dál k Srbsku a vlastně až ke svému splynutí s Vltavou u Lahovic v Praze.
V Berouně je medvědinec kde mají domov tuším dva medvědi, v době naší návštěvy jen povystrčili nos, je zde i uprostřed města rozhledna na Beroun a jeho okolí.
Mě nejvíce ale lákalo údolí Berounky k Tetínu a dále k Srbsku. Trošku se nám výlet prodloužil až na Karlštejn.
Níže uvedené fotoalbum z výletu vám ukáže malebnost těchto míst a je lepší než stovky slov.
Odkaz na fotolabum Picasa - Beroun - Srbsko - Karlštejn
Jih Prahy s řekou Vltavou a Berounkou vytváří bránu do Pražské kotliny. Řeka Berounka zde končí svoji pouť českou krajinou a vlévá se do Vltavy u Lahovic.
Nachází se zde města Zbraslav a Radotín, dnes spíše městské části Prahy. Letní vzduch vytváří kouzlo uvolněnosti a láká k letním radovánkám a k vodě.
Letní fotoreportáž zde na tomto odkazu :
Vrch Ládví na severním okraji Prahy v blízkosti městských částí Kobylis a Ďáblic, poskytuje příjemné místo k procházkám, neboť je zde lesopark Ďáblický háj, a sním mnoho cest, z kterých se otvírají zajímavé pohledy do okolí.
Zvláště směrem k Ďáblicím se otvírá krajina Polabí a více na západ pak České středohoří. Když je hezké počasí a čistější atmosféra je krásně vidět majestátní horu Říp a další vrcholky Českého středohoří, dále Bezděz, Ještěd a severní hraniční hory.
Pohledy ku Praze moc nejsou, neboť tomu brání les. Zhruba v polovině lesoparku se nachází dětské hřiště a kousek dál místo U Rybníčků, kde jsou malá jezírka, asi pozůstatky po bývalé lomové činnosti.Je zde i hřiště s herními prvky.
Na východní straně na jeho okraji na malém pahorku s úžasným výhledem do kraje a východ Prahy se nachází Ďáblická hvězdárna.
Vrch Ládví v dávné historii planety tvořil ostrov v tehdejším moři které se zde rozkládalo. Je složen z velmi odolné horniny buližníků.
I dnes se zde naleznou stopy po dávném moři a jeho příboji v podobě kapes, které moře „ vyhlodalo“ v této odolné hornině, do kterých se pak následně ukládaly mořem opracované valouny. Prostor mezi valouny je vyplněn hmotou, která v sobě nese pozůstatky, drobných dírkovců, kteří byli součástí mořského planktonu.
Odkaz na fotoalbum Picasa - Ládví
Pro Dendy jsem vybral trasu hezky u vody, tedy z Libně od Rokytky až do Troje. Cesta vede hezky po Vltavském břehu, Libeňském rameni Vltavy.
Otvírají se pěkné pohledy na Vltavská ramena a samotnou Vltavu a její okolí.
Zde je odkaz na fotoalbum Picasa
Momentálně se věnuji zachycení parků a zajímavostí Královských Vinohrad a jejich okolí, pro interaktivní mapy na Googlu.
Je příjemné sledovat jak se pražské parky a především Vinohradské upravují a jejím věnována soustavná péče.
Jsou dost exponované a navštěvované, tudíž snášejí dost velkou zátěž. Parky se navíc potýkají se zanedbanou soustavnou péčí z dřívějška a navíc jsou jejich dřeviny přestárlé a náchylné k prosychání a i odumírání.
Někde tomu napomohla i dřívější stavba metra, jako u sadů Svatopluka Čecha. Hodně potěšující je že se do parků vracejí opět květinové záhony a růže.
Údržba parků je náročná především na lidskou práci a zbývá doufat, že se jim bude věnovat již soustavnější a dlouhodobější péče, neboť si to zaslouží za to, co vnáší do našeho městského prostředí.
Na závěr, snad jen by to chtělo více vodních prvků, pítek a třeba i hnízdních budek pro pěvce, ale taky i dohled.
Odkaz na fotogalerie: "Parky na Královských Vinohradech a okolí" - odkaz Picasa album
" Zajímavosti Vinohrad a jejich okolí " - odkaz Picasa album
Praha má mnoho zajímavých zákoutí, kdy lze celkem snadno přejit z ruchu dnešního století hezky do klidu minulých staletí.
Jedním z těchto kouzelných a trochu pozapomenutých míst, jsou hradební zdi v údolí potoku Brusnice na Hládkově.
Běžně není moc tušit, že se zde nachází zbytek barokního opevnění Prahy, hned naproti Pražskému hradu.
Z Keplerovy ulice nelze moc vytušit majestátnost těchto hradeb, snad jen rozpadající se zdi nevelké výšky převážně z opuky.
Je zde parková cesta, kde z jedné strany jsou zmiňované hradby a z druhé zahrádkářská kolonie a dnes z části oplocená stavební ohradou.
Ke konci Na Hládkově se rozšiřuje do malého parčíku s výstupem na Hládkovu ulici.
Je to tiché a klidné místo uprostřed rušných ulic i staveb.
Dalším místem je oblast Strahovských stadionů, kde jsou zajímavé pohledy na Prahu a její okolí.
Odkaz na fotogalerii : hradby na Hládkově Flickr
Odkaz na fotogalerii: Praha - Strahov a okolí Flickr
Šárka v Praze, to je místo plné zajímavých pohledů, koutů a zákoutí a strhává nás daleko od ruchu hlavního města Prahy, i když mu nelze i zde plně uniknout.
Navštívil jsem společně s Dendy horní Šárku, tedy oblast Džbánu a soutěsku Ctirad a Šárka a Horní louky a ještě návrší Ctirad.
Vodní nádrž Džbán je plně vypuštěná a bagruje se zde usazený sediment. Bylo už na čase, neboť v létě se zde již nedalo pomalu koupat kvůli sinicím.
Hodně by též pomohl čistější přítok Litovického potoka, ale zde je problém, neboť protéká hustou městskou zástavbou.
Chtěla se podívat na návrší Šárka nad Džbánem, ale nakonec jsme se prošli údolím Želívky ke koupališti a dále na Horní luka, kde jsou krásné rozhledy na horní Šárku a Dívčí skok.
Počasí bylo příjemné, žádný hic, vonělo zde seno a Dendy byla ve svém psím ráji.
Přikládám odkaz na fotogalerii. Horní Šárka – Džbán - Flickr
Včera jsem naplno mohl využít té skutečnosti, že již Dendy odhárala, tudíž jsem nemusel chodit zvláštní trasy a mít ji pořád na vodítku.
Zlákala mě Trója, jednak jako místo stavby tunelů Blanka a jednak jako místo pro volný pohyb Dendy.
Trojská kotlina je půvabná, kde Vltava je sice z části zkrocená do jezu a plavebního kanálů a kanálů pro vodní sporty, ale ve své spodní části je to opět sama ve své přírodní majestátnosti.
Kdysi zde Vltava vytvářela několik ramen, ale asi v rámci stavby jezu a plavebního kanálu bylo narovnáno její koryto.
Zajímavé jsou pohledy z lávky na Císařský ostrov, kde dominuje Trojský zámek a kostelík sv. Kláry se stejnojmennou vinicí.
Řeka otvírá pohledy též směrem k Dejvicím a k Podbabě.
Císařský ostrov je rájem pro koně mají zde jezdecký park, jinak ve východním cípu se buduje u jezu elektrárna a v západní části k Bubenči je zatím zpustlý prostor.
Je zde též budova ve tvaru Trojského koně při cestě na most přes plavební kanál, je to nejspíš nějaká galerie.
Stromovka opět dostala ránu a to v nejnevhodnější době, kdy se jednak zdejší zahradníkům podařilo z celit rány po povodní v roce 2002 a dát parku nějakou koncepci a jednak kdy jsou nejkrásnější měsíce v roce.
Došlo k průvalu zeminy při ražbě tunelů Blanka, v části při vstupu od podchodu pod tratí do Bubenče vpravo, když se sejde dolů z hráze tam, kde leží torzo stromu jako zahradnický prvek.
Při cestě po hrázi též vpravo je ohrada kvůli poddolovanému prostoru.
Stromovka ve své spodní části pod hrází, je velmi pěkně upravená s vodními prvky, kašnou a vodotryskem či meandrujícím potůčkem.
Rušivým prvkem při vnímání předení klokotu přírodního života Stromovky je přilehlý zábavní park, kde hlasitá hudba odtrhává od odpočinu od věčného pražského hluku.
Krásné pohledy na Trojskou kotlinu a Stromovku se nabízí od Královského letohrádky, kde jsou zajímavé výhledy na části Prahy a okolí.
Hopsala si pěkně po zemi a hledala něco k snědku k veverčímu obědu. V Riegerových sadech jsem moc veverek neviděl a tahle mě zaujala tak že jsem si ji rozhodl zvěčnit.
Než jsem stačil vytasit svůj mobil s foťákem, tak veverka odhopsala na jiný strom a pěkně do keřů.
Nedalo mi to a tak jsem následoval veverku, Dendy byla na volno a věnovala se místnímu křoví, tak že jsem nebyl moc rušen.
Veverku či veveráka jsem spatřil na stromě, jak mě pozoruje. Pomalu jsem se přiblížil s mobilem, že si ji vyfotím, potíž mobilu a jejich foťáků je v tom, že takhle malé tvorečky je potřeba fotit z blízka.
Tak jsem se málem šplhal po kmeni stromu k veverce, a strkal ji doslova před nos mobil.
Nejdřív na mě prskala a cvakala zuby, ale pak asi pochopila, že by si snad i mohla zvolat, tak se nechala jednou cvaknout.
To mě ale nestačilo a tak jsem využil Dendy pamlsky a nabídl veverce, ta chvíli študovala a váhala a nakonec neodolala a přišla si pro ně.
Bylo to docela kouzelné, neboť v jedné ruce jsem naslepo fotil veverku, a v druhé byl pamlsek, který veverka zdatně ochutnala a pak šup s ním pěkně do bezpečí.
Dendy mezitím zvizitýrovala místní křoví, našla tenisák a tak se snažila odpoutat od veverky pozornost, až se ji to nakonec podařilo.
Veverka pak spokojeně vše pozorovala a Dendy si našla dalšího kamaráda na honění.
Dnes jsem změnil trasu vycházky s Dendy a zamířil dolů z Vinohrad směrem k Havlíčkovým sadům.
Areál Havlíčkových sadů se mění stále více k lepšímu, upravena je horní část nově vybudované dětské hřiště, opravené oplocení, včetně vstupní brány, kde je i vrátnice s hlídačem, opraven je i domek zahradníka a Gröbeho vila mé též opravený kabátek včetně přilehlé terasy.
Jak jsem zpozoroval tak i hrázděná budova bývalé kuželkovny je zakryta lešením a probíhá rekonstrukce.
Samotná vinice je hezky upravená a v dolní části se opravuje terasová zeď.
Park je hezky udržován, ale se samotnou grotou se moc neděje, jen je nově oplocena s cedulkou o rekonstrukci.
Dendy zde našla několik kamarádů včetně malé veverky.
Pokročili jsme však dále k Nuslím a zavítali do parku na Folimance. Co mě velmi překvapilo je, že část regulace potoka Botiče v místě bývalého pivovaru je upravena a osázena vodními rostlinkami, tak že slibuje i v létě pěkný pohled, na doposud vydlážděné koryto Botiče.
Dalším milým překvapením byla úprava parku na Folimance, kde ve střední části je oplocené hřiště s umělým povrchem, ale co je úžasné je zde vodní prvek v podobě horní a dolní fontány, což mnoha parkům a dalším místům v Praze chybí.
Horní fontána je osázena asi bronzovými hrajícími figurkami dětí, na vodních plochách, spodní fontána je vybavená soustavou vodotrysků, tak že je na ní krásný a utěšující pohled.
Všude kolem jsou lavičky, mlátový povrch.
Je škoda, že v ostatních pracích třeba na náměstí Míru nebo v Riegerových sadech se s vodními prvky moc člověk nesetká.
Je hezké a příjemné sledovat tyto změny, jež vnáší do našich životů radost a pohodu a místa kam lze vždy zajít a posedět pod korunami stromů …
Včera jsem se rozhodl trochu protáhnout Dendy a třeba získat novou trasu pro pozdější procházky s Dendy.
Volil jsem mezi Kunratickým lesem a údolím Vltavy od Bráníka až do Komořan snad i na Zbraslav.
Trochu jsem se té Vltavy bál, snad proto, aby se mi Dendy nevyválela v nějaké rybině a cesta elektrikou by asi byla velkým zážitkem, nejen pro mě.
Velkým lákadlem pro mě byla možnost vidět část stavby budovaného obchvatu Prahy u Lahovic, respektive stavba mostu přes Vltavu, což nakonec i zvítězilo.
Nastoupili jsme do elektriky a dojeli na zastávku tuším Pobřežní, kde jsem zpozoroval blízkost cesty u Vltavy.
Jakmile jsme vystoupili tak Dendy byla k neudržení. Došli jsme k cestě podél Vltavy a Dendy jsem už nechal na volno.
Pro ni to byl nový svět a rozměr, Vltava ji ovívala neznámem, které tolik táhlo. Navíc blízkost Barrandovského mostu a jekotu sirén, vykonával též své a Dendy poletovala splašeně sem a tam, než nakonec zjistila, že ji nic moc nehrozí, maximálně nějaký cyklista či bruslař, ale toho lze po psím umravnit, i když k neradosti páníčka.
Cesta vedla chvíli po cyklostezce, pak po navigaci, tak abychom se nepletli cyklistům a bruslařům.
Výhledy na zrcadlo Vltavy a okolní krajinu, byly krásný, umocněné pěkným jarním počasím a jarní barvou zeleně všeho.
Krásný pohled byl na protější Chuchelský břeh, Barrandovu skály, Chuchelský háj, Malou a Velkou Chuchli a údolí Berounky u Radotína.
Samotná Vltava mě překvapila u Modřan, krásnými pohled na její zrcadlo hladiny a pohledy směrem k Zbraslavi. Velkým překvapením byly Modřanské – Komořanské tůně, plné jarního kvakotu žab, trylků ptáků, což v kontrastu s prostředím vnitřní Prahy, bylo něco nepopsatelného a krásného.
Dendy pořád lákala voda, až nakonec u písčitého břehu neodolala, snad proto že viděla dobře na dno a postupně vodu okusila, až nakonec zjistila, že je to báječný možný přítel na dovádění a tak si zařádila.
Pak zbytek cesty pořád běhala k vodě a snažila se jí i pít a na závěr na naší konečné, si chtěla opět zařádit, ale nějak se zapomněla, tedy že tam není písčitý břeh, prostě tam bez rozmyšlení hupsla, no její výraz v obličeji byl nejprve velkým překvapením a pak hrůzy, vždyť tam není dno …, a tak musela poprvé ve svém psím životě pádlovat jak o život.
Zděšená se vydrápala na břeh a s překvapením hleděla na hladinu Vltavy, co ji to provedla.
Schylovalo se k dešti a my jsme skončili u soutoku Vltavy s Berounkou, na dohled stavby Vltavského mostu a vnějšího obchvatu Prahy Slivenec – Vestec.
Právě tato stavba mě též lákala, neboť jsem si chtěl udělat pár fotek a vidět tuto část na vlastní oči.
Vzhledem k situaci mých nohou a situaci na blízkém nebi, jsem již neriskoval a vyšlápli jsme zpět na elektriku v Modřanech.
Dendy pak celou cestu v elektrice prospala, občas pozapomněla, že to není její pelech a že se nemůže bezděčně rozvalovat napříč uličkou.
Dnes jsem změnil trasu vycházky s Dendy a zamířil dolů z Vinohrad směrem k Havlíčkovým sadům.
Areál Havlíčkových sadů se mění stále více k lepšímu, upravena je horní část nově vybudované dětské hřiště, opravené oplocení, včetně vstupní brány, kde je i vrátnice s hlídačem, opraven je i domek zahradníka a Gröbeho vila mé též opravený kabátek včetně přilehlé terasy.
Jak jsem zpozoroval tak i hrázděná budova bývalé kuželkovny je zakryta lešením a probíhá rekonstrukce.
Samotná vinice je hezky upravená a v dolní části se opravuje terasová zeď.
Park je hezky udržován, ale se samotnou grotou se moc neděje, jen je nově oplocena s cedulkou o rekonstrukci.
Dendy zde našla několik kamarádů včetně malé veverky.
Pokročili jsme však dále k Nuslím a zavítali do parku na Folimance. Co mě velmi překvapilo je, že část regulace potoka Botiče v místě bývalého pivovaru je upravena a osázena vodními rostlinkami, tak že slibuje i v létě pěkný pohled, na doposud vydlážděné koryto Botiče.
Dalším milým překvapením byla úprava parku na Folimance, kde ve střední části je oplocené hřiště s umělým povrchem, ale co je úžasné je zde vodní prvek v podobě horní a dolní fontány, což mnoha parkům a dalším místům v Praze chybí.
Horní fontána je osázena asi bronzovými hrajícími figurkami dětí, na vodních plochách, spodní fontána je vybavená soustavou vodotrysků, tak že je na ní krásný a utěšující pohled.
Všude kolem jsou lavičky, mlátový povrch.
Je škoda, že v ostatních pracích třeba na náměstí Míru nebo v Riegerových sadech se s vodními prvky moc člověk nesetká.
Je hezké a příjemné sledovat tyto změny, jež vnáší do našich životů radost a pohodu a místa kam lze vždy zajít a posedět pod korunami stromů …
Chytil jsem inspiraci vytvořit si mapu míst, které mám rád. Je to též oblast kolem Berouna – Český kras a okolí, směrem k Praze.
Při vyhledávání geologických informací jsem nalezl web České geologické služby, neboť zdejší místo je plné bývalých, ale taky dodnes funkčních lomů, i když dnes při těžbě je to mnohdy na úkor přírody a krajiny.
Navíc je zde bohatá geologická minulost zdob Devonu či Siluru tedy prvohor, kdy zde se rozléval prvohorní moře, jehož odkaz vytvořil dnes mnohdy malebná místa zdejší krajiny.
Na zmíněném webu jsem nalezl bohatou fotogalerii snímku zajímavých geologických lokalit a tím pádem místních lomů, ale taky něco o zdejší krajině a unikátních místech.
Zajímavé je sledovat třeba údolí Berounky od Berouna až k Hlásné Třebáni, kde v místních vápencových skaliscích a výchozech, kvetla bohatá těžební činnost zdejšího vápence. Dodnes je třeba činný lom v Srbsku – Kruhový či Srbský.
Na severním břehu Berounky naproti Tetínu, (západním směrem ) byl etážový lom Hostím, dnes pod jménem Alkazar, od kterého vedla vlečka na protější stranu, kde byla železnice i další lom. Hostím II zase skrývá údolí Kačáku v blízkosti jeho splynutí s Berounkou.
Místa jsou hodně odlesněná a lze si místy udělat představu o původní tváři krajiny kolem Berounky u Tetína.
Dnes je místo již klidné a příroda stačila zahladit velké rány a opět je pomalu včlenit do krajinného rázu.
Na fotce je lom Hostím - Alkazar z mého archivu.